DJI Air 2 vs. Mavic Air 2: En İyi Çok Amaçlı Drone

DJI Air 2S, Air drone modeli serisinin yeni üyesi olarak DJI’ın en güçlü drone modellerinden birisidir. 1 inç CMOS sensör, 5.4K video, yeni MasterShots özelliği ve daha fazlasıyla piyasada bu kadar etkili bir drone modeli bulmak kolay değil. Fakat Mavic Air 2 ile kıyaslandığında aralarındaki farklar neler? Bu yazımızda aynı aileden olan bu iki drone modelini karşılaştırarak DJI Air 2S’de yapılmış önemli geliştirmeleri ve neden çok amaçlı bir drone modeli olduğundan bahsediyoruz.

DJI Air 2S vs. Mavic Air 2: 4 Önemli Geliştirme

DJI Air 2S içerik üreticileri için DJI’ın oldukça etkileyici özelliklerinin yenisi olan MasterShots özelliği ile geliyor. Bu özellik kullanıcılara sadece birkaç dokunuşla ve kısa sürede her ortamda en iyi çekimi gerçekleştirebilmelerine olanak tanıyor.

Yapay Zeka: Mükemmel Çekim MasterShots İle Çok Kolay

DJI Air 2S DJI Mavic Air 2
Akıllı Çekim Modları MasterShots Desteklenmiyor
Quickshots Quickshots

MasterShots özelliği, birçok DJI dronunda bulunan QuickShots özelliğinin gelişmiş versiyonu olarak düşünülebilir. Fakat QuickShots sadece bir adet otomatik uçuş rotası sunarken MasterShots özelliği seçtiğiniz objenin çekimini yaparken odaklanır ve sekans halinde 10-15 adet uçuş rotası sunabilmektedir. Hatta sonrasında otomatik olarak video yaratabilir, müzik ile editleyebilir, filtre ekleyebilir ve geçişleri yumuşatabilmektedir. Tamamı profesyonel hava fotoğrafçılarının düzenlediği 20’den fazla hazır şablon da bu özellik altında bulunmaktadır.

dji-turkiye-dji-air-2s-satin-al-mastershots

Bu özellik, her lokasyonda planladığı çekimi gerçekleştirmek isteyen kişiler için oldukça güçlü ve kullanımı kolaydır. Mavic Air 2 ile kullanıcılar QuickShots ile ya da manuel olarak uçuş yaparak çekimlerini gerçekleştirmek zorundaydı ve bu durum daha fazla zaman alırken aynı zamanda bazı durumlarda profesyonel seviye uçuş bilgisi de gerektiriyordu. İster profesyonel ister yeni başlayan bir pilot olun MasterShots özelliği ile hayalinizdeki çekimi zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirin.

Kamera Performansı: Daha Büyük Sensör, Daha İyi Sonuç

DJI Air 2S DJI Mavic Air 2
Sensör 1inç CMOS Sensör 1/2-inç CMOS Sensör
Video Çözünürlükleri 5.4K/30fps4K/60fps

2.7K/60fps

1080p/120fps

4K/60fps2.7K/60fps

1080p/240fps

Çekim kalitesi denildiğinde Mavic Air 2 hala güçlü ve güvenilir bir opsiyondur fakat DJI Air 2S 1 inç CMOS sensör ve 5.4K video çözünürlüğü ile çıtayı yükseltmiştir.

Daha büyük sensör birçok açıdan önemlidir ancak özellikle çekimlerde daha iyi görüntü kalitesi ve daha fazla detay sunmaktadır. İlk olarak gece çekimlerinde Air 2S modeli Mavic Air 2 ile kıyaslandığında daha iyi performans sunmaktadır. Daha fazla görsel veri ve ışıklı ya da gölgeli alanlardaki detay yoğunluğu post prodüksiyon aşamalarında içerik üreticilerine oldukça yardımcı olmaktadır.

dji türkiye air 2S satın al 1 inç CMOS sensör

Bazı müthiş drone çekimleri düşük ışık koşulları altında gerçekleştirilmektedir. Gün doğumu, güm batımı ya da karanlık şehir manzaraları artık oldukça canlı renklere sahip ve keskin olacak. Bunun anlamı artık DJI Air 2S ile her zaman çekim yapmak için en iyi zaman olacak.

Güvenlik: Endişesiz Uçuşlar İçin Üst Düzey Teknoloji

DJI Air 2S DJI Mavic Air 2
Sensör APAS 4.0 APAS 3.0
Algılama Sistemi 4 Yönlü Algılama Sistemi:

Yukarı, aşağı, ileri ve geri yönlü

Etkili İleri Yönlü Algılama Hızı: 15 m/s

3 Yönlü Algılama Sistemi:

Aşağı, ileri ve geri yönlü

Etkili İleri Yönlü Algılama Hızı: 12 m/s

Algılama sistemi Mavic Air 2 ile karşılaştırıldığında Air 2S modeli uçuş sırasında çevresini ileri, geri, aşağı ve yukarı yönlerde olacak şekilde 4 yönlü olarak algılayabilmektedir. Air 2S ayrıca APAS 4.0’ı desteklemektedir. Bunun anlamı yüksek hızlarda dahi uçuş sırasında engellerden otonom bir şekilde kaçınabilmektedir.

Geliştirilmiş engel algılama sistemi DJI Air 2S’e yüksek hızlarda bile güvenli uçuş gerçekleştirme yeteneği katmıştır. Yukarı yönlü sensör sayesinde bu güvenlik özelliği S modunda da çalışabilmektedir.

dji-turkiye-air-2s-satin-al-apas

Engel algılama sisteminin pilotlar için önemli bir özellik olmasının nedenlerinden bir diğeri de uçuş esnasında drone hakkında endişelenmek yerine yapacağı çekime daha fazla odaklanmalarını sağlamasıdır. Pilotlar her zaman çevresinde bulunan ögelerin farkında olmalı ve güvenliği elden bırakmamalıdır fakat engelden kaçınma özelliği kompleks ortamlarda gerçekleştirilecek sinematik çekimler için büyük önem taşımaktadır.

Aktarım Sistemi: Daha Uzağa Uçun, Daha Fazla Çekim Yapın

DJI Air 2S DJI Mavic Air 2
Aktarım Sistemi O3 aktarım sistemi, 12km menzil, 1080p canlı görüntü OcuSync 2.0 aktarım sistemi, 10km menzil, 1080p canlı görüntü

Air 2S en güncel OcuSync teknolojisi olan O3’ü kullanmaktadır. Bunun anlamı maksimum aktarım menzili Mavic Air 2 ile kıyaslandığında 10km’den 12km’ye çıkarılmıştır ve daha güçlü sinyal özelliğine sahiptir. Air 2S üzerindeli antenler çök yönlü sinyal almı için iki katına çıkarılmıştır ve uçuş sırasında daha hassas ve stabil sinyal performansı sağlamaktadır.

dji-turkiye-providyo-dji-air-2s-satin-al-O3

Daha güçlü sinyal aktarımı drone ile uçuş yaparken kritik derecede önemlidir. Arttırılmış sinyalin anlamı kullanıcılar daha uzağa uçuş yapabilmesidir. Ek olarak güvenliğin arttırılması ve sinyal kayıplarının azaltılmasın anlamına da gelebilmektedir. Düşük gecikmeli aktarım ile pilotlar daha iyi bir uçuş deneyimi yaşarlarken aynı zamanda daha başarılı çekimlere de imza atabilmektedirler.

DJI Air 2S: Her Şey Dahil Geliştirme

Daha geniş 1 inç CMOS sensör, MasterShots gibi geliştirilmiş otonom fonksiyonlar ve arttırılmış takip ve güvenlik özellikleri ile DJI Air 2S gezginler ve sürekli olarak hareket halinde olan hava çekimi uzmanlarına hitap etmektedir. İçerik üreticileri için Mavic Air 2 hala en güçlü drone modellerinden birisidir fakat Air 2S pilotların aradığı tüm anahtar özellikleri bünyesinde barındırarak kendisini kanıtlamıştır.

dji fpv combo drone

DJI FPV Combo: Gelişmiş Hibrit FPV Sistemi

DJI FPV Combo sayesinde artık FPV drone dünyasına giriş yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.Bu ileri düzey, akıllı ve kullanımı kolay sistem pilotların yıllardır zorluklarla ulaşmaya çalıştığı sürükleyici FPV deneyimini daha rahat ve kolay bir şekilde kullanıcılara sunuyor. Bu yazımızda DJI FPV’nin neden devrim niteliğinde olduğundan ve geleneksel drone modelleri ile FPV drone modellerinin en iyi yönlerini nasıl bir araya getirdiğinden bahsediyoruz.

FPV Nedir?

İlk olarak FPV’nin gerçekten ne olduğunu anlamamız gerekiyor. FPV drone uçuşu, drone ile uçuş yapmanın en heyecanlı ve sürükleyici bir çeşididir. Yüksek hızlarda ve yapılan manevralarda pilotlar dronun sürükleyici perspektifinden bakarak nefes kesici bir uçuş hissi yakalamaktadır.

Geçmişte deneyimli drone pilotları gerekli tüm parçaları bularak bu tip droneları kendileri yapıyordu. Pilotlar ayrıca güvenli uçuşlar ve etkileyici çekimler için saatlerce süren deneme uçuşları yapmak zorunda kalıyordu. Artık DJI FPV Combo ile başlangıç seviyesi pilotlar bile güvenli uçuşlar ve etkileyici çekimler gerçekleştirebilme şansını yakalamaktadır.

dji-fpv-combo-sistemi

FPV vs. Geleneksel Drone Modelleri

FPV drone modellerinin diğerlerine göre farklılıkları neler? Genel olarak söylemek gerekirse FPV drone modelleri geleneksel drone modellerine göre birçok yönden farklılıklar göstermektedir. İlk olarak FPV drone modelleri genellikle gözlük ile kullanıldığında daha sürükleyici bir uçuş deneyimi sunmaktadır. Ayrıca FPV drone modelleri daha hızlıdır ve sınırsız manevra seçeneklerine sahiptir. Bu sayede FPV drone modelleri uçuş yapmak için daha fazla deneyim gerektirmektedir. Ek olarak FPV dronelar kişilerin parçaları kendilerinin bir araya getirmesiyle oluşan sistemlerdir ve oldukça fazla test uçuşu gerektirirken geleneksel drone modelleri kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilmektedir. Son olarak FPV dronelar herhangi bir akıllı özelliğe sahip değildir ve satış sonrası hizmeti yoktur. Bu yüzden kaza sonrasında tamiri oldukça zor ve maliyetli olabilmektedir.

Aşağıda dört maddede DJI FPV Combonun kullanıcılara sunduğu optimum uçuş deneyiminin derinliğini inceleyebilirsiniz.

1. Sürükleyici Deneyim vs. Normal Uçuş

Pilotların uçuş sırasında gözlük kullanması FPV droneların geleneksel drone modellerine göre daha sürükleyici uçuş deneyimi yaşamalarını sağlamaktadır. Çünkü geleneksel drone modelleri ile yapılan uçuşlarda pilotlar küçük bir ekrandan uçuşu takip edebilmektedirler.

DJI FPV: Rakipsiz Sürükleyicilik

DJI FPV Combo sürükleyicilik bakımından gerçekten rakipsiz bir deneyim sunmaktadır. DJI FPV Goggles V2 nefes kesici 150° FOV açısı sunuyor. OcuSync 3.0 aktarım sistemi Goggles’ın görüntüsünün yüksek çözünürlüklü ve düşük gecikmeli olmasını sağlayarak kullanıcıların sanki kendilerinin uçtuğu hissini veriyor. Son olarak yeni DJI Motion Controller(ayrı olarak satılmaktadır) pilotlara DJI FPV’yi hiçbir drone modelinde olmadığı kadar daha sezgisel ve kolay bir şekilde kontrol edebilmelerini sağlıyor.

dji-fpv-surukleyici-deneyim

2. Sınırsız Manevra Kabiliyeti vs. Stabil Uçuş

FPV uçuşun en çekici yanı uçuşun kendisidir. Uçurumdan aşağı dalışlarda, köprü altı geçişlerinde ya da ormanın üzerinde yüksek hızla uçuş yaparken pilotlar limitsiz manevra ve yüksek hızın keyfini çıkarabilmektedir. Bu çeşit dronelar yüksek hızlanma ve hassas kontrol ile 200 kmh hıza çıkabilmektedir. Bu nedenle FPV drone modelleri uçuş öncesinde kesinlikle çokca pratik isterken geleneksel drone modelleri ile kutudan çıkar çıkmaz fazla pratiğe ihtiyaç duymadan uçuş yapılabilmektedir.

Geleneksel drone modellerinin kontrolü kolaydır ve kalkış, QuickShots, engel algılama gibi birçok akıllı özelliklere sahiptir. Bu özellikler daha sinematik ve kaliteli video ve fotoğraf çekim kabiliyeti sunarken FPV drone modelleri kadar hızlı ya da çevik değillerdir.

dji turkiye fpv drone

DJI FPV: Eğlenceli ve Kolay Kontrol

DJI FPV Combo dronunun maksimum hızı 140 kmh’dir ve 100 kmh’ye sadece 2 saniye içerisinde ulaşabilmektedir. Ayrıca, M modunda limitsiz manevra kabiliyetine de sahiptir. DJI FPV ek olarak herkesin kullanabilmesi için çoklu kontrol özelliklerine de sahiptir. DJI FPV Combo, N modunda standart drone uzaktan kumandası ile geleneksel drone kontrol deneyimini; S ve M modlarında tam FPV drone deneyimini sunabilmektedir. S modu, FPV drone modellerinin hareket kabiliyetleri ile geleneksel drone modellerinin stabil kontrol özelliklerini bir arada barındıran hibrit bir moddur.  Daha önce de bahsettiğimiz gibi DJI, devrim niteliğinde yeni kontrol özellikleri sunan DJI Motion Controller‘ı kullanıcıların beğenisine sunmuştur. Bu küçük, ele sığan cihaz ile pilotlar dronu basit el hareketleri ile daha sezgisel ve basit bir şekilde kontrol edebilmektedir.

DJI FPV Combo DJI hareket kumandasi

3. Kendin Yap Sistemler vs. Hazır Sistemler

Geleneksel olarak FPV pilotları parçaları birleştirerek dronelerını kendileri yapıyorlardı; görüntü aktarım sistemi ve gözlüklerini kendileri seçiyorlardı. Bu tip drone sistemlerinin genel yapısı yüksek hızlar ve daha esnek çalışma için oldukça basitti. Fakat, bu çeşit sistemlerin zayıf noktası geleneksel drone modelleri ile kıyaslandığında daha kırılgan ve az güvenliydi. Geleneksel dronelar kutudan çıkar çıkmaz uçuşa hazır cihazlardır ve üzerlerinde bulunan sensörler ile uçuş güvenliği ile stabilizasyonu daha iyi sağlamaktadırlar. Fakat, geleneksel dronelarda FPV ile kıyaslandığında daha az özelleştirme ve parça değişim imkanı sunulmaktadır.

DJI FPV: İhtiyacınız Olan Her Şey Tek Bir Yerde

DJI FPV, FPV dronun esnekliğini ve geleneksel drone modellerinin kullanım kolaylığını tek bir yerde sunuyor. Daha önceden bağlantıları yapılmış uzaktan kumanda, gözlük ve drone ile kutudan çıkarır çıkarmaz uçuş yapmaya başlayabilirsiniz. Tüm pilotların yapması gereken bataryaları şarj etmek ve DJI Fly uygulamasındaki yönergeleri takip etmek. DJI FPV Combo ayrıca üst kapak, gimbal ve iniş takımı gibi bazı parçalar için kolay değişim seçeneği de sunmaktadır.

dji-turkiye-fpv-combo-drone-moduler-tasarim

4. Sıfır Güvenlik vs. Akıllı Güvenlik Özellikleri

FPV dronelar konu uçuş olduğunda zorlu bir öğrenme sürecine sahiptir. Geleneksel drone modelleri ile karşılaştırıldığında FPV drone kontrollerine alışmak saatler süren çalışmalar gerektirmektedir. Günümüzde en basit drone modeli bile engel algılama, akıllı eve geri dön ve bunun gibi akıllı özellikleri kullanıcılara güvenlik amacıyla sunarken FPV dünyasında kaza önleyici bir güvenlik önlemi yoktur.

DJI FPV: FPV Drone İçin Rakipsiz Güvenlik

DJI FPV Combo, geleneksel drone modellerinde bulunan ileri düzey güvenlik özelliklerinin yanı sıra ek olarak yeni acil frenleme ve yükselme özelliğini kullanıcılara sunmaktadır. Bu özellik ile kullanıcılar hiçbir tuşa dokunmadan herhangi bir uçuş modunda engel algılandığında drone yavaşlar ve yükselmeye başlar. DJI FPV ayrıca, aktarım sinyali koptuğunda otomatik olarak ya da kumanda üzerinden tuşuna bastığınızda akıllı eve geri dön özelliğine sahiptir ve uçuşa başladığı noktaya geri dönebilmektedir.

dji-turkiye-yetkili-satici-servis-dji-fpv-combo-guvenlik-senorler

FPV Dünyasına Geçiş Zor Mu?

Geleneksel drone pilotları için geçmişte FPV dünyasına adım atmak oldukça zordu. FPV dronelar daha heyecanlı ve sürükleyici bir deneyim sunsa da pilotların uçuş öncesinde sanal bir şekilde uçuş çalışması yapması ve dronelarını kendileri bir araya getirmeleri gerekiyor. Pilotların öncelikle sanal ortamda uçuş pratiği yapması ile uçuş kontrollerinin temellerini öğrenmesi sayesinde gerçek dünyada yapılan uçuşlarda dronelar risk ortamından biraz daha uzaklaşıyor.

dji-turkiye-baslangic-seviyesi-fpv-drone

Kullanıcıların FPV drone dünyasına girişlerindeki engellerin üstesinden gelmeleri için DJI kullanımı kolay ve uçuşa hazır bir FPV sistemi ortaya çıkarmıştır. Bu sistem pilotların beklediği sürükleyici uçuş deneyimini sunarken aynı zamanda yüksek kaliteli müthiş görüntüler de çekebilmektedir. DJI FPV Combo geleneksel drone modellerinin öne çıkan bazı özelliklerini de bünyesinde barındırarak uçuş güvenliğini arttırmıştır. DJI Virtual Flight uygulaması ile risksiz sanal bir ortamda kullanıcılar uçuş eğitimi yapabilmektedir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde başlangıç seviyesi pilotların dahi FPV dünyasına özgüvenli bir şekilde adım atması sağlanmıştır.

DJI FPV ve DJI Goggles V2 kutu icerigi ve one cikanlar

DJI FPV Combo Kutu İçeriği ve Öne Çıkan Özellikler

DJI FPV drone, goggles, uzaktan kumanda ve hızlı bir şekilde başlamak için gerekli olan tüm aksesuarlara sahip uçuşa hazır bir FPV sistemidir. Bu sistem kullanıcılara nefes kesici ve etkileyici bir deneyim sunar ve 4K/60fps video çekimi de yapabilmektedir. Yeni başlayanlar ve deneyimli pilotlar için DJI FPV Combo üç farklı uçuş modu ve daha sezgisel kontrol için pilotların deneyimleyebileceği, basit el hareketleriyle dronu yönlendirebileceği DJI Hareket Kontrolcüsü’nü kullanıcıların beğenisine sunmaktadır.

Bu yazımızda DJI FPV Combo ürünün kutu içeriğini ve FPV drone uçuşu konusunda ön plana çıkan ve eşi benzeri olmayan ana özellikleri inceliyoruz.

DJI FPV: Kutu İçeriği

DJI FPV Combo paketi kullanıcıların FPV drone dünyasını keşfedebilmeleri için gerek duyacakları tüm aksesuarlara sahiptir. Piyasada bulunan çoğu FPV seçeneklerinden farklı olarak DJI FPV her şeyi bünyesinde barındıran, parça birleştirmeye ihtiyaç duymayan uçuşa hazır bir sistemdir. Aşağıda kutu içerisinde bulunan ekipman listesini inceleyebilirsiniz.

DJI FPV kutu icerigi
Ürün Adı FPV Combo
DJI FPV Drone ×1
Akıllı Uçuş Bataryası ×1
Pervaneler x4
Gimbal Koruyucu ×1
DJI FPV Üst Kapak ×1
Uzaktan Kumanda 2 ×1
Kontrol Çubuğu ×2
Goggles V2 ×1
Goggles Anten(çift bant) ×4
Goggles Bataryası ×1
Goggles Güç Kablosu(USB-C) ×1
Goggles Kafa Bandı ×1
Goggles Köpük Destek ×1
DJI FPV AC Güç Adaptörü ×1
DJI FPV AC Güç Kablosu ×1
USB-C Veri Kablosu ×1
USB-C OTG Kablosu ×1

DJI FPV: Öne Çıkan Özellikler

Sarp kayalıklardan atlamaya hazırlandığınızı hayal edin. Tehlikeden uzak durarak aynı hissi yaşamaya ne dersiniz? DJI PFV’nin de kullanıcıların kalp atışını hızlandırıcı duygular yaşatacağına eminiz. Bu sezgisel sistem benzersiz deneyimler ve inanılmaz görüntüler ortaya çıkarmak için oluşturuldu. Hassas ve stabil görüntüler için N modundan, sonsuz manevralar yapabileceğiniz M moduna kullanıcılar dünyayı daha önce hiç görmedikleri bir perspektiften keşfedecekler.

İnanılmaz Derecede Sürükleyici Deneyim

İster sık ormanların içerisinden ister sarp kayalıklara sahip bir sahilde uçuş yapıyor olun DJI FPV tüm detayları etkileyici bir şekilde yakalamanızı sağlar. Etkileyici FPV gözlükler oldukça temiz, düşük gecikmeli HD görüntü aktarımı ve 150 derece süper geniş açılı FOV görüntü sunar.* Drone ayrıca 140 kmh maksimum hıza** ve iki saniye içerisinde 0-100kmh hıza çıkabilme özelliği ile hem müthiş bir uçuş deneyimi hem de görüntü kalitesi sunar. Hatta o kadar hızlı ki kendinizi adeta yarış arabası sürüyor gibi hissedeceksiniz.

*150 derece FOV özelliği sadece 50 ya da 100fps değerlerinde çekim yaparken kullanılabilmektedir.

**Uçuş hızı konusunda her zaman uçuş yaptığınız ülkenin kanunlarını ve düzenlemelerini inceleyin ve bu çerçevede uçuş yapın. Maksimum uçuş hızı kullandığınız uçuş moduna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Mükemmel Sonuçlar

Uçuş deneyimi yeterince efsanevi evet fakat cihaz, sunduğu uçuş deneyimi ile doğru orantılı olarak görüntü çekim kalitesine de sahiptir. Dronun gimbal kamerası 120Mbps’ye kadar 4K/60fps videolar çekebilir ve 150 derece süper geniş açı FOV ile uçuş yaptığınız alanın neredeyse tamamını kadrajınızda görebilirsiniz. Ayrıca 4x Slow Motion, RockSteady görüntü stabilizasyonu ve bozulma düzeltme gibi özellikler ile pilotlar yoğun fakat ultra hassas ve sinematik görüntüler elde edebilirler.

DJI Goggles V2 ozellikleri

Kolay Kontrol

DJI FPV Combo pilotların üç farklı uçuş moduyla uçuş yapabilmelerini sağlayan standart uzaktan kumanda ile birlikte gelmektedir. N(normal) modu Mavic serilerine benzer bir kontrol deneyimi sunar. S(sport) modu hibrit bir mod olarak N modunun stabilizasyonu ile FPV drone modellerinin daha ilgi çekici manevra kabiliyetleri arasında köprü görevi görür. M(manual) modu sınırsız kontrol seçenekleri ve tam anlamıyla FPV deneyimi sunar. M modunu kullanmadan önce pilotlar daha güvenli bir uçuş gerçekleştirmek için DJI Virtual Flight uygulaması ya da diğer FPV simülasyonları ile yeteri kadar pratik yaptıklarından ve bilgi sahibi olduklarından emin olmalıdırlar.

FPV uzaktan kumanda

Bu üç uçuş modu ile yeni kullanıcılar FPV dünyası hakkında daha çok şey öğrenebilir ve kendilerini daha hızlı geliştirerek deneyim kazanabilirler.

Daha sürükleyici bir uçuş deneyimi için DJI Hareket Kontrolcüsü (ayrı olarak satılmaktadır) kullanımı da önerilmektedir. Bu küçük cihaz avuç içinize sığar ve standart uzaktan kumanda yerine kullanılarak sadece basit el hareketlerinizle daha sezgisel ve kolay bir uçuş deneyimi sunar.

DJI FPV Combo DJI hareket kumandasi

İleri Seviye Güvenlik Özellikleri

FPV drone modellerinin kazaya daha müsait olduklarını bildiğimiz için DJI PFV pilotların daha güvenle uçabilmeleri için ileri seviye güvenlik özellikleriyle birlikte gelmektedir. Acil fren ve yükselme özellikleri pilotlara tek tuş ile saniyeler içinde durma ve yükselme imkânı sunmaktadır. Bu özellikler tüm uçuş modları ile kullanılabilmektedir ve pilotların uçuş yaptığı ortamda daha özgüvenli hareket edebilmelerini ve tehlike anında uçuşu hızlı bir şekilde sorunsuz sonlandırabilmesini sağlamaktadır.

FPV sensorler ve guvenlik

Güvenilir Eve Geri Dön özelliği bu drone modelinde de bulunmaktadır ve dronun uçuş sırasında bir şekilde kumanda ile bağlantısının kopması halinde kalkış yaptığı noktaya otomatik dönüş yapmasını sağlamaktadır. Eve geri dön modunda ya da N modunda yapılan herhangi bir uçuşta ileri ve aşağı yönü engel algılama sistemi aktiftir ve engel algılandığında dronu otomatik olarak yavaşlatmaktadır.* DJI FPV ayrıca modüler tasarıma sahip olmasıyla hasar alındığında gimbal kamera, iniş takımı ve üst kapak gibi parçaların değiştirilebilmesine olanak tanımaktadır.

*DJI FPV engel algılandığında otomatik olarak hızını düşürür fakat otomatik olarak tamamen durmaz.

Sonuç Olarak

DJI FPV, FPV dünyasına adım atmak isteyen ya da bu alanda deneyimli olan kullanıcılara ihtiyaç duyabilecekleri tüm aksesuar ve özellikleri sunabilen bir cihazdır. Bu sürükleyici sistem ileri seviye güvenlik özelliklerine, çoklu uçuş modlarına ve yüksek kaliteli fotoğraf ve video çekim kabiliyetine sahiptir. Kullanıcılar ayrıca uçuş yapmaya başlamadan önce DJI Virtual Flight uygulaması ile uçuş kabiliyetlerini geliştirebilmektedir. Uçuş sırasında daha rahat olmanız için modüler tasarıma sahiptir ve bu sayede parçaları değiştirilebilmektedir. Bir FPV drone arıyorsanız, DJI FPV’nin kolaylığında, değerinde ve kalitesinde bir drone bulmak oldukça zordur.

Hava Fotoğrafçılığında Uygulanan En İyi 10 Uçuş Manevrası

Hava fotoğrafçılığı ile ilgilenenler bilirler ki mükemmel çekimi yapmak ilk etapta zor görünebilir. Ama merak etmeyin, çekiminizi bir üst seviyeye taşıyacak öğrenmesi oldukça kolay sayısız uçuş manevra çeşitleri vardır. Profesyonel seviye sonuçlar elde etmek için bahsedeceğimiz basit çekim senaryolarında ustalaşabilirsiniz.

Not: Bahsedilen gimbal kontrol yöntemleri uzaktan kumandadaki varsayılan ayarlar baz alınarak yapılmıştır.

Lineer

Çekimini yapacağınız öznenin ve çevresinin arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için ileri ya da geri yönde düz bir şekilde dronunuzla uçuş yapın.

Lineer Çekim Nasıl Yapılır

Uzaktan kumandada sağ kısımda bulunan joystick’i ileri ya da geri yönde hareket ettirerek dronunuzu kontrol edin. Sağ ya da sol taraflara doğru hareket etmekten kaçının. TapFly özelliğini de kullanarak lineer çekim gerçekleştirebilirsiniz.

Çapraz

Dronunuzla yükselirken ya da alçalırken yanlara doğru manevra yaparak çekim yaptığınız çevrenin karmaşasını ön plana çıkarabilirsiniz. Çekimizdeki önplan ve arkaplana derinlik hissi katacaktır.

Çapraz Çekim Nasıl Yapılır

Kumandanızda sol kısımda bulunan joystick’i iterken ya da çekerken aynı anda sağ kısımda bulunan joystick’i sol ya da sağ yöne hareket ettirerek çapraz çekim rotası oluşturun.

Pan

Havada dronunuzla yükselirken kameranızla yavaş bir şekilde soldan sağa doğru pan yapın. Bu çekim sabit çerçeve boyutu ile manzaranızı genişleterek çoklu objeler arasında bağlantı kuracak ve çekimlerinize FPV pan perspektifi ekleyecektir.

Pan Çekim Nasıl Yapılır

Kumandanızda sol kısımda bulunan joystick’i hafif sola ya da sağa meyilli olacak şekilde itin.

Yan Çekim

Dronunuzu düz bir şekilde sol ya da sağ yönde uçurun. Dinamik bir sonuç elde etmek için hareket eden bir objenin çekimini yapmayı deneyin. İzleyicilere görüntülerinizdeki hareketleri gösterebilmenin etkileyici bir yoludur.

Yan Çekim Nasıl Yapılır

Kumandanızda sağ kısımda bulunan joystick’i sol ya da sağ yönde hareket ettirin ve dronunuzu yan uçuş yaparken kontrol edin.

Daire

Bir objeyi ya da sahneyi izleyicilerinize her açıdan sunmak için dronunuzu dairesel hareket ile uçurun. Oldukça basit olan bu manevra ile bulunduğunuz çevrenin özelliklerini sırasıyla izleyici kitlenizle buluşturun.

Daire Çekim Nasıl Yapılır

Saat yönünde dairesel manevra yapmak için kumandanızda bulunan her iki joystick’i de dışa doğru hareket ettirin. Saat yönünün tersine dairesel hareket için de kumandanızda bulunan her iki joystick’i içe doğru hareket ettirin. Mükemmel dairesel manevra için dronunuzu doğru açıda tutmaya özen gösterin. Bu manevra ayrıca Point of Interest özelliği ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Spiral

Yukarı ya da aşağı yönlü uçuş yaparken dronunuza rotasyon yaptırarak çekiminizdeki dikey perspektifi arttırabilirsiniz.

Spiral Çekim Nasıl Yapılır

Dronunuzu yavaşça ekseninde hareket ettirirken kumandanızda sol kısımda bulunan joystick’i ileri ya da geri yönde hareket ettirin. Bu iki hareketin kombinasyonu spiral manevrasını oluşturacaktır.

Dronie

Dronie video çekimi yapmak için dronunuz ile ileri ve geri yönlü uçuş yapmanız gerekmektedir. Bu klasik drone çekimi ile özneniz kadrajın merkezindeyken perspektifi genişletecektir. Bu manevra çekimlerinizde geçiş sahnesi için kullanımda oldukça güçlü bir rol oynayacaktır.

Dronie Çekim Nasıl Yapılır

Dronunuzun yükselmesi için kumandanızda sol kısımda bulunan joystick’i ileri yönde ve sağ kısımda bulunan joystick’i de geri yönde hareket için geriye doğru hareket ettirin. Aynı zamanda, kamerayı yavaşça aşağı doğru eğmek için gimbal kadranını çevirin. Bazı drone modellerinde bu manevra QuickShots ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Roket

Dronunuzu yukarı yönde hareket ettirerek sahnenin çekimine dramatik bir hava katın.

Roket Çekim Nasıl Yapılır

Gimbalı aşağı bakacak pozisyona gelene kadar hareket ettirin ve kumandanızda sol kısımda bulunan joystick’i ileri yönde hareket ettirerek dronunuzun irtifasını arttırın.

Dolly Zoom

Dolly Zoom otomatik olarak odağı öznenin kadrajda varolan görüntüsünü neredeyse bozmadan ayarlar. Bu sayede videolarınıza yoğun bir etki ekler.

Dolly Zoom Nasıl Yapılır

Dronunuzu ileri yönde hareket ettirmek için kumandanızın sağ kısmında bulunan joystick’i ilerletin ve aynı anda zoom out yapmak için sağ kısımda bulunan ayarlama düğmesini saat yönünün tersine çevirin. Ters etki elde etmek için kumandanızda sağ kısımda bulunan joystick’i geri hareket ettirerek dronunuzun geri yönde gitmesini sağlayın ve aynı zamanda kumandanızda sağ kısımda bulunan ayarlama düğmesini saat yönüne doğru çevirerek zoom yapın.

Tepeden Bakış

Dronunuzla yukarı ya da ileri yönde uçuş yaparken gimbalı yavaş bir şekilde aşağıya bakacak açıya getirin. Bu şekilde izleyicilerinizi büyük bir ana ya da sahneye çekebilirsiniz.

Tepeden Bakış Nasıl Yapılır

Dronunuzu ileri ya da yukarı yönde hareket ettirmek için kumandanızda sağ kısımda bulunan joystick’i ileri ya da geri yönde hareket ettirin ve aynı anda sol kısımda kulunan ayarlama düğmesini saat yönünün tersine yavaşça çevirerek gimbalı hareket ettirin.

DJI Pocket 2 vs Osmo Pocket: Yenilikler Neler?

Kompakt yapısıyla akıllı özellikler sunan DJI Pocket 2 DJI’ın piyasaya sunduğu yeni video stabilizörlerinden birisidir. Pocket 2 kullanıcılara geniş aksesuar seçenekleri ve yaratıcılık konusunda esneklikler sunmaktadır. Bu yazımızda DJI Pocket 2’yi önceki modeli DJI Osmo Pocket ile karşılaştırıyoruz.

DJI Pocket 2 vs Osmo Pocket: Kamera

Pocket 2, Osmo Mobile modeline görsel olarak benzese dahi diğer özellikler bakımından farklılıklar barındırmaktadır. Gimbal çevresinde göze çarpan kırmızı şeridin yanı sıra Pocket 2 kamera kısmında içeriklerinizi üst seviyeye taşıyacak geliştirmelere sahiptir.

DJI Pocket 2: Daha Güçlü Kamera Performansı

DJI Pocket 2 64MP fotoğraf kalitesiyle piyasada boyutuna göre en iyi çözünürlüğü sunan cihazdır. Cep boyutundaki kamerayla maceralarınızı büyük ölçekli olarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

DJI Pocket 2: Müthiş Detaylar İçin Daha Büyük Sensör

Osmo Pocket’ın 1/2.3-inçlik sensörü DJI Pocket 2 modelinde 1/1.7-inç olarak geliştirilmiştir. Peki bu fark ne anlama geliyor? Bunun anlamı nerede olursanız olun gece ya da gündüz farketmeksizin daha iyi görüntü kalitesine sahip olacağınız anlamına gelmektedir. Bu güncelleme Pocket 2’yi her durumda kullanılabilecek bir kamera haline getirmektedir.

DJI Pocket 2: Daha İyi Selfieler

DJI Pocket 2, Osmo Pocket’ın 80° görüş açısı ile kıyaslandığında, 93° görüş açısına sahiptir. Odak uzunluğu ve diyafram 26mm ve f/2.0’dan 20 mm ve f/1.8’e yükseltilmiştir. Bu güncellemeler en iyi günlük çekim ekipmanı isteyen içerik üreticilerine ne ifade etmektedir? Bu özellik geliştirmeleri daha iyi ve geniş açılı sonuçlar sunarak Pocket 2’yi sinematik vloglar, videolar ve selfieler için daha elverişli hale getirmektedir.

DJI Pocket 2: Daha İyi Otofokus

Hızla hareket eden bir objeyi takip ederken kim otofokus fonksiyonu istemez ki? DJI Pocket 2 Hibrit AF 2.0 özelliğiyle kameranın objeye hızlı ve doğru. bir şekilde odaklanmasını sağlar. Hareket halinde yapılan çekimlerde daha fazla doğrusallık ve hassaslık için bu güzel özellik oldukça faydalı olacaktır.

DJI Pocket 2 vs Osmo Pocket: Yeni Özellikler

DJI Pocket 2 sonunda piyasaya sunuldu ve getirdiği özellikler ile fark yaratacağı kesin. Osmo Pocket’ın bu alanda çığır açtığını düşünüyorsanız, Pocket 2 ile gelen özelliklerin neler yapacağını tahmin edemezsiniz.

Hızlı Açılış

Seyahatlerinizde çekim yapmanın en büyülü tarafı spontane gelişen özel anlardır. Kamera ile ne yapacağını bilmeden etrafta dolaşarak önemli tüm anları kaçırmayı kimse istemez. DJI Pocket 2 bu sorunu hızlı açılış özelliği ile tamamen ortadan kaldırıyor.

DJI RSC 2 ilk kez Ronin gimbal ailesine katlanabilir tasarım özelliğini getirmiştir. “Upright, underslung, briefcase, flashlight, portrait ve storage” olmak üzere 6 farklı konfigürasyon seçeneği sunmaktadır. Bu konfigürasyonlar sadece gimbalınızı daha kolay ve kompkat bir şekilde saklamak ya da taşımak için değil aynı zamanda çekim senaryolarına daha kolay uyum sağlaması için tasarlanmıştır.

HDR Video

Pocket 2 daha canlı renklere ve daha fazla detaya sahip HDR video özelliği ile maceralarınızı ölümsüzleştirir. Lunaparkta sevdiklerinizle eğlenirken yaptığınız çekimler daha önce hiç bu kadar iyi görünmemişti.

DJI Matrix Stereo

DJI Pocket 2’nin bir adım öne çıktığı diğer bir özellik de ses alanıdır. DJI Matrix Stereo, 4 mikrofondan oluşan, kullanıcıların çekimlerini daha geliştirecek daha çevreleyici ses deneyimi sunan bir sistemdir. Artık favori anlarınızın çekimlerini daha canlı bir hale getirebilirsiniz.

8x Zoom

Pocket 2 fotoğraflarda 8x, videolarda ise 4x’e kadar zoom olanağı tanırken, yaratıcılığınızı arttırmak için audio zoom özelliğini de kullanıcıların beğenisine sunmaktadır. Audio zoom özelliği yeni bir özellik olmakla birlikte zoom yapılan alandaki seslerin kaydına odaklanarak kadraj dışında kalan alanlardaki sesleri filtreler.

SoundTrack

SoundTrack özelliği ile Pocket 2 sesin geldiği yöne odaklanarak kameranın yönünü ayarlar. Artık kayıt esnasında acaba sesi de düzgün bir şekilde kayıt ettim mi derdine son.

Story Modu

Osmo Pocket modelinde de olan Story modu, Pocket 2 ile geliştirilerek kullanıcıların daha yaratıcı sonuçlar ortaya koymasına yardımcı olur. Artık Story modunda bulunan şablonlara sadece DJI Mimo uygulamasından değil aynı zamanda Pocket 2 cihazınız üzerinden de erişebilirsiniz.

Slow Motion

DJI Osmo Pocket 1080p çözünürlükte görüntüleri 4x’e kadar yavaşlatabilirken DJI Pocket 2 8x’e kadar destekleyebilmektedir. Kaçırmak istemediğiniz detayların çekimini yapabilmeniz için oldukça idealdir.

Panoramalar

Her iki Pocket modeli de etkileyici 180° and 3×3 panorama çekimler yapmanıza olanak tanımaktadır. Fakat Pocket 2 hızlı birleştirme özelliği ile çekiminizi dokunmatik ekranın sağ kısmında görüntüleyebilmenize olanak tanımaktadır. Bu ek kolaylık doğrudan, cep kameranızdan daha fazlasını almanızı sağlar.

DJI Pocket 2 vs Osmo Pocket: Hangisini Tercih Etmelisiniz?

DJI Osmo Pocket hala piyasada bulunan el gimballarının başında gelmektedir. Fakat Pocket 2 geniş aksesuar seçenekleri, 64MP fotoğraf kalitesi ve 1/1.7 inçlik sensörü ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ses özellikleri ve kullanım kolaylığı ile daha uygun bir çekim aracı olarak göze çarpmaktadır. Cebinize sığan, kompakt ve eşsiz görüntüler sunabilecek bir film ekipmanı arıyorsanız Pocket 2 mini kamera ilk tercihiniz olmalıdır.

DJI Mini 2: En İyi Başlangıç Seviyesi Drone Modeli

OcuSync 2.0 ile DJI Mini 2, Mavic Air 2 ve Mavic 2 Pro/Zoom/Enterprise modelleri ile aynı güvenilir görüntü aktarma sistemine sahip oldu. İlk Mini modelini geride tutan tek şey, uzaktan kumanda ile drone arasındaki Wi-Fi bağlantısıydı. DJI, Mini 2’nin kamerasını 4K/30fps çözünürlüğe, 2x ve 4x zoom seçeneklerine, QuickShots gibi akıllı özelliklere ve manuel kontrol gibi özellikler ile güçlendirmiştir. Tüm bu yeni fonksiyonlar 249g ağırlığa sahip olan Mini 2 modelinin içerisine sığdırılmıştır.

OcuSync 2.0: Neden Bu Kadar Önemli?

Drone pilotlarının en büyük korkularından birisi uzaktan kumanda ve drone arasındaki bağlantının kopmasıdır. İki cihaz arasındaki bağlantı koptuğu zaman uygulama canlı görüntü vermez. Mavic Mini, kısa mesafelerde güçlü bağlantı özelliği sunan, 4km maksimum menzile sahip geliştirilmiş Wi-Fi bağlantısına sahipti. Şimdi Mini 2’de kullanılan OcuSync 2.0 ile pilotlara 10km menzile varan güçlü bağlantı özelliği sunulmaktadır. Yaratıcı çekimlerinize artık kafanızda 1 soru işareti eksik olarak devam edebilirsiniz.

Aksesuarlar DJI RSC 2 DJI RSC 2 Pro Combo
Taşıma Çantası 0 1
Gimbal(dahili bataryalı) 1 1
USB-C Şarj Kablosu(40cm) 1 1
Lens Desteği 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Metal) 0 1
Hızlı Bağlantı Plakası (Arca-Swiss/Manfrotto) 1 1
Kamera Yükseltici 1 1
Telefon Tutucu 0 1
Focus Motoru 0 1
Focus Motoru Bağlantı Kiti 0 1
Focus Donanım Şeridi 0 1
Görüntü Aktarıcı 0 1
“Cold Shoe”  1/4”-20 Adaptör Dönüştürücü 0 1
USB-C Güç Kablosu (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Mini-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Micro-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (USB-C, 30 cm) 1 2
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Sony Multi, 30 cm) 1 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Micro-USB, 30 cm) 1 1
Multi-Camera Kontrol Kablosu (Mini-USB, 30 cm) 1 1
Cırtlı Bağlantı Şeridi 2 2
D-Ring Kamera Bağlantı Vidası 1/4″-20 2 2
M4 Vida (10 mm) 0 6
Alyan Anahtarı (3 mm) 0 1
Vida 1/4″-20 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Plastik) 1 0

Akıllı Özellikler: Birkaç Dokunuşla Uçuş ve Çekim Yapın

Yeni başlayanlar için otomatik kalkış ve eve geri dön özellikleri oldukça yararlı olacaktır. Tek tuş ile kalkış ve iniş yapabilme özelliği ilk uçuşunu gerçekleştiren kullanıcılar için oldukça güvenlidir. Ek olarak uçuş sırasında yaşanan karışıklıklarda kumanda üzerinden ya da DJI Fly uygulaması üzerinden eve geri dön butonuna basarak başlangıç noktasına güvenli olarak geri getirebilmek oldukça kullanışlı olacaktır. Bu otomatik uçuş yöntemleri, yeni başlayan kişilerin kompleks uçuşları daha da basitleştirmelerine katkı sağlamaktadır. Dronie, Helix, Rocket, Circle ve Boomerang gibi QuickShots özellikleri, yaratıcı çekimleri ortaya çıkarırken de kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Mavic Air 2 ve Mavic 2 Pro İle Karşılaştırıldığında Mini 2 Nasıl?

Mavic Mini 2.7K video çözünürlüğüne sahipken Mini 2 modeli daha profesyonel sonuçlar veren yüksek kaliteli 4K/30fps video çözünürlüğüne sahiptir. Mini 2 zoom özelliği ile ayrıca drone pilotlarını şaşırtmıştır. Fotoğraf kalitesi ya da ActiveTrack özellikleri sizler için önem taşıyorsa, Mavic Air 2 ya da Mavic 2 Pro sahibi olmayı düşünebilirsiniz. Mavic 2 Pro 1 inçlik sensörü ile düşük ışıklı ortamlarda dahi en iyi görüntü kalitesini sunmaktadır. Mavic Air 2 de yarım inçlik sensörü ve 4K/60fps özelliği ile öne çıkmaktadır. DJI Mini 2 de panoramik fotoğraf seçenekleri ve 4K/30fps özellikleri ile diğer 2 drone modellerinin çok da gerisinde kalmamaktadır.

Boyut: Küçük Boyut; Büyük Özellikler

Tüm yeni geliştirmelere rağmen Mini 2, tüm özelliklerini 250g ağırlık içerisine sığdırabilmiştir. 250g ağırlığa sahip olmasıyla aynı zamanda İHA kaydı da gerektirmemektedir. Ayrıca, ultra hafif Mini 2, daha büyük platformlarda ya da uçmayı düşünmeyeceğiniz birçok yerde sessiz, daha az müdahale ile uçmaya olanak tanır.

Bu Drone Modeli Kimler İçin Uygun?

DJI Mini 2 profesyonel fotoğrafçıların dahi memnun olabileceği birçok özelliğe sahip olan en iyi başlangıç seviyesi drone modelidir. İlk dronunuzu almayı düşünüyorsanız portatif olması, görüntü kalitesinin iyi olması, akıllı özelliklere ve OcuSync 2.0’a sahip olmasıyla aradığınız her şeyi bulmanıza olanak tanıyacaktır. Profesyonel kullanıcılar için de aynı zamanda mükemmel bir yedek drone modeli olabilme potansiyeline sahiptir.

DJI RS 2 vs. Ronin-S Karşılaştırması: Yenilikler Neler?

Çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyacak güçlü fonksiyonlar ve özelliklere sahip DJI RS 2 DJI’ın kullanıcıların beğenisine sunduğu en son kamera gimbal modellerinden ve film yapımı çözümlerinden birisidir. RS 2 modeli aynı zamanda çığır açan DJI Ronin S’in bir üst modelidir. Bu yazımızda iki ürünü de karşılaştırarak öne çıkan geliştirmeleri ve farklılıkları inceliyoruz.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Tasarım

Önceki modeli ile benzerlikleri olmasına rağmen RS 2 modeli bazı önemli farklılıklara sahiptir. Öncelikle ilk iki farklılık 1.4 inçlik dokunmatik ekran ve karbon fiber yapıya sahip olmasıdır. Karbon fiber materyal kullanımı ile sadece cihaz ağırlığı düşürülmemiş aynı zamanda önceki modele göre daha ağır yükleri(4.5 kg’ye kadar) taşıyabilmesini sağlamıştır. Ayrıca daha ergonomik bir görünüme ve hissiyata sahip olmasıyla her zamankinden daha kolay bir kullanım imkânı sunmuştur.

Aksesuarlar DJI RSC 2 DJI RSC 2 Pro Combo
Taşıma Çantası 0 1
Gimbal(dahili bataryalı) 1 1
USB-C Şarj Kablosu(40cm) 1 1
Lens Desteği 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Metal) 0 1
Hızlı Bağlantı Plakası (Arca-Swiss/Manfrotto) 1 1
Kamera Yükseltici 1 1
Telefon Tutucu 0 1
Focus Motoru 0 1
Focus Motoru Bağlantı Kiti 0 1
Focus Donanım Şeridi 0 1
Görüntü Aktarıcı 0 1
“Cold Shoe”  1/4”-20 Adaptör Dönüştürücü 0 1
USB-C Güç Kablosu (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Mini-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Micro-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (USB-C, 30 cm) 1 2
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Sony Multi, 30 cm) 1 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Micro-USB, 30 cm) 1 1
Multi-Camera Kontrol Kablosu (Mini-USB, 30 cm) 1 1
Cırtlı Bağlantı Şeridi 2 2
D-Ring Kamera Bağlantı Vidası 1/4″-20 2 2
M4 Vida (10 mm) 0 6
Alyan Anahtarı (3 mm) 0 1
Vida 1/4″-20 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Plastik) 1 0

DJI RS 2: Daha Hafif Yapı – Daha Ağır Yükler

1.3kg ağırlığa ve 4.5kg’ye varan ağırlık taşıma kapasitesiyle DJI RS 2 kullanıcılara istisnai ağırlık-yük endeksini sunmaktadır. Ronin-S modeline tekrar baktığımızda ağırlık 1.84kg ve ağırlık taşıma kapasitesi ise 3.6kg idi. Bu sonuçlar ile daha ileri düzey ekipman kurulumu yapabilmek ve bu sayede daha rahat çekim yapabilme deneyimi elde etmek daha da kolaylaşmıştır. Profesyonel film yapımcıları, içerik yöneticileri için RS 2’de yapılan geliştirmeler çekimleriniz için en iyi ekipman kurulumunu gerçekleştirmenize olanak tanımaktadır.

DJI RS 2: 1.4 İnçlik Renkli Dokunmatik Ekran

İlk bakışta RS 2, Ronin-S’e oldukça benzeyebilir fakat RS 2’deki en büyük güncellemelerden birisi gimbalın ve bağlanan kameranın kontrol fonksiyonlarını ve parametreleri yönetebilmemizi sağlayan 1.4 inçlik renkli dokunmatik ekranıdır. Peki bu özellik performansı nasıl etkiliyor? Artık film çekimi sırasında bir yandan akıllı cihazınızda Ronin uygulamasına da bağlı kalmanıza gerek kalmıyor. DJI RS 2’nin dokunmatik ekranı, her saniyesi değerli olan profesyonel film yapımcıları için oldukça işe yarar bir güncellemedir.

DJI RS 2: Daha Portatif & Daha Hızlı Kalibrasyon

RS 2 ve Ronin-S aynı genel yapı ve şekle sahiptir fakat DJI RS 2 biraz daha küçük ve karbon fiber yapısı sayesinde daha hafiftir. Eksen kilitlerine sahip olması sayesinde de daha önce kalibre etmiş olduğunuz cihazınızı taşıma sırasında çantasından çıkarıp çekim yapmaya direkt olarak başlayabilirsiniz.

DJI RS 2: Daha Rahat Kullanım

Tasarım alanında yapılmış usta dokunuşlar ile RS 2, Ronin-S modeline göre daha ergonomik ve kullanımı rahat bir ekipman haline gelmiştir. DJI RS 2’de ayrıca eksen kilitleme ve herhangi bir ekstra alet gerektirmeyen kurulumlar için D-ring kamera vidaları bulunmaktadır.

DJI RS 2: NATO Uyumlu RSA Portları

RSA portlarının NATO uyumlu olması ile DJI RS 2 üçüncü parti aksesuarlara uyumlu hale gelmiştir ve çeşitli bağlantı ve tutuş imkanlarına sahip olmuştur. DJI Ronin-S modeli de RSA portu sunuyordu fakat NATO uyumluluğu bulunmamaktaydı. Kamera gimbalınızın geniş aksesuar seçeneklerine sahip olmasını isteyen bir yapımcıysanız DJI RS 2 modeli Ronin-S modeline göre daha fazla seçenek sunacaktır.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Stabilizasyon

Stabilizasyon Ronin ailesinin tartışmasız en önemli özelliğidir ve kullanıcılara profesyonel düzeyde çözümler sunmaktadır. Her iki Ronin modeli de 3 eksenli gimbal teknolojisini desteklerken DJI, RS 2 modelinde bu özelliği geliştirmiştir. Titan Stabilizasyon Algoritması ve SuperSmooth özellikleri, Ronin-S ile kıyaslandığında oldukça önemli gelişmelerdir.

DJI RS 2: Titan Stabilizasyon Algoritması & SuperSmooth

DJI, Titan Stabilizasyon Algoritması’nı DJI RS 2’de hassas çekimler gerçekleştirmek için kullanıcıların beğenisine sundu ve bu özellik ile Ronin-S modelinin de bir adım önüne geçti. Ronin-S’de bulunmayan bir diğer yeni özellik de profesyonel düzeyde hassaslık sunan SuperSmooth özelliğidir. Bu özellik mikro hareketleri kompanse eder ve 100mm zoom lens kullanımlarında dahi torku arttırarak stabilizasyon sunar. Bu, hareket halindeyken çekim yapıyor olsanız dahi keskin görüntüler elde edeceğiniz anlamına gelmektedir.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Özellikler

DJI RS 2 daha hafif, daha ağır yük kaldırabiliyor ve daha ileri düzey stabilizasyon özelliklerine sahip ama öne çıkan diğer özellikleri neler? Ronin-S ile karşılaştırıldığında RS 2 hangi özellikler ile öne çıkıyor?

DJI RS 2: ActiveTrack 3.0

DJI, RS 2 ile en ileri seviye takip teknolojisi olan ve Ronin-S’e göre en önemli güncellemelerden olan ActiveTrack 3.0’ı tanıttı. Belirlenen objeleri ileri seviye algoritmalar sayesinde takip etmek daha sezgisel bir hale geldi.

DJI RS 2: RavenEye

DJI RS 2’de bulunan yeni RavenEye Görüntü Aktarım Sistemi operatörlere kamera görüntü ve parametre kontrolünü daha kolay bir yolla sunuyor. Bu sistem 1080p videoyu 200 metreye varan uzaklıktan 60ms gecikme ile aktararak kullanıcıların mükemmel çekimi gerçekleştirmesini ekipman sıkıntısı olmadan daha kolay hale getiriyor. Eğer profesyonel bir projede geniş bir kamera ekibi ile çalışıyorsanız bu yeni özellik herkese temiz bir görüş açısı sunacaktır.

DJI RS 2: İleri Düzey Odaklama Sistemi

RS 2 ileri düzey 3D Odaklama Sistemi ile Ronin-S’in odak tekerleğini ve ToF sensörlerini geliştirerek düşük ışıklı ortamlarda ya da manuel lens kullanımında dahi daha keskin otofokus sunmaktadır. Bu akıllı geliştirme ile kullanıcılar zorlu çekim ortamlarında istisnai bir otofokus özelliği kullanabilme fırsatı yakalamaktadır.

DJI RS 2 vs Ronin-S: Hangisini Tercih Etmeliyim?

DJI Ronin-S güçlü bir profesyonel seviye kamera gimbalıdır fakat karbon fiber yapı, dahili renkli dokunmatik ekran, Titan Stabilizasyon Algoritması ve SuperSmooth gibi stabilizasyon teknolojileri ile RS 2, profesyonel seviye film yapımcılığını farklı bir yere taşımaktadır. Kamera stabilizörleri konusunda en ileri seviye film yapımı çözümü arıyorsanız, fiyatı ve sağladığı imkanlarla DJI RS 2 kesinlikle en doğru tercih olacaktır.

DJI Pocket 2: 5 Farklı Çekim Senaryosu

Aktif fotoğrafçılar, vloggerlar ve içerik üreticilerinin kaliteli içerikler üretebilmesi için kullandıkları ekipmanları iyi ve doğru seçmeleri önemlidir. Bazen hantal bir DSLR kamera ya da akıllı telefon kamerası içerik üreticilerine istediği sonuçları sunmakta yetersiz kalabilir.

Bu yazımızda DJI’ın kullanıcıların beğenisine sunduğu en yeni mini kamera-gimbal birleşimi olan DJI Pocket 2 ile 5 farklı çekim senaryosunda mükemmel fotoğraf ve video çekimlerinde neler yapabileceğine değiniyoruz. Ek olarak, Pocket 2 ile canlı video yayını yapım yönergesini de bu yazımızda paylaşıyoruz.

Çocuklar ve Evcil Dostlarımız İçin Pocket 2

Ebeveynler ve evcil dost sahipleri iyi bilirler ki küçük çocukların ve hayvanların sabit dururken fotoğrafını çekebilmek neredeyse imkansızdır. DJI Pocket 2 gimbal 3 eksenli stabilizasyon özelliği ile hareket halindeki öznenin çekimini hassas ve temiz bir şekilde gerçekleştirir. Mükemmel stabilizasyonunun yanı sıra yeni gimbal ActiveTrack 3.0 ve FaceTrack özellikleriyle özneyi sürekli olarak kadrajda tutar ve önemli anlarınızın çekimlerinde bir şey kaçırmadığınızdan emin olursunuz.

DJI Pocket 2 İle Kutlamalar

Kutlamalarınızda ya da düzenlediğiniz etkinliklerde bir kenarda durmak yerine Pocket 2 ile anı kameraya alın. 93° görüş alanı ile tüm arkadaşlarınız kadraja girer ve eğlencenin her saniyesini kaçırmadan ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca, çektiğiniz görüntüleri DJI Mimo uygulamasının yapay zekâsı sayesinde otomatik olarak daha da güzelleştirebilir; düzenleme konusunda zamandan kazanabilirsiniz. Pocket 2 ile artık her kutlama unutulmaz olacak.

DJI Pocket 2 İle Seyahat

Seyahatlerinizde Pocket 2 hafif ve portatif tasarıma sahip olmasıyla oldukça iyi bir ekipman tercihi olacaktır.  Sırtınızı ağrıtan ağır kameralar ve gezilerinizde yanınıza almaktan çekindiğiniz büyük çantalardan sonra DJI Pocket 2 cebinize ya da cüzdanınıza atarak gittiğiniz her yere rahatlıkla götürebileceğiniz bir ekipman olarak dikkat çekmektedir. Yeni jenerasyon mini gimbal kamera 4K/60fps 64MP görüntü alarak kullanıcıların, detayların canlı olduğu eşsiz manzara içerikleri üretmelerine olanak tanımaktadır. Ek olarak, cihazın hızlı aktif olma özellği sayesinde seyahatlerinizde hareket halindeyken aniden gözünüze çarpan güzellikleri kaçırmadan kaydedebilirsiniz.

DJI Pocket 2 İle Keşfe Çıkın

Yıldızların altında kamp yapmak mı? Gösterişli dağların eteklerinde yürüuüş mü? DJI Pocket 2’yi yanınıza alın ve maceralarınızı canlı HDR videolar ile ölümsüzleştirin. Pocket 2 diyafram seviyelerini alanlara göre ayırarak katmanlar haline getirir ve bu sayede canlı detaylara sahip görüntüler sunar. Derin mavi okyanusun altına vuran güneş ışığını ya da sonbaharda renk değiştiren doğanın canlı kırmızı ve turuncu renklerini kameraya alın. Çöl kumlarının arkasında batan güneşin Timelapse videosunu ya da yemyeşil doğanın Panorama görüntüsünü çekin. Pocket 2’nin yüksek kaliteli görüntü ve özellikleri her maceranızı unutulmaz birer anı haline getireceğini garanti ederiz.

Pocket 2 İle Eğlenin

İster evinizde arkadaşlarınızla çalıp söylediğniz müzik ziyafetlerini ister bir rock konserini çekiyor olun DJI Pocket 2 görüntü ve ses kalitesi konusunda aradıklarınızı sizlere fazlasıyla verecektir. Dinamik ses deneyimi için Audio Zoom özelliğini kullanarak zoom yapılan alandan keskin ve temiz ses alırsınız. DJI Matrix Stereo sistemi ve dört yönlü mikrofonları ile kendinizi müziğe kaptırabilirsiniz. Pocket 2’yi DJI Mimo uygulamasına bağlayarak Facebook ve Youtube platformlarında canlı yayın yapabilir ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

DJI RSC 2 İncelemesi: Kutu İçeriği ve Öne Çıkan Özellikleri

Bu yazımızda DJI Ronin-SC modelinin tüm özelliklerini güncellenmiş bir şekilde taşıyan yeni gimbal modeli olan DJI RSC 2’den bahsediyoruz. Ayrıca, bu katlanabilir ve portatif kamera gimbalının kutu içeriğini de inceliyoruz.

DJI RSC 2: Kutu İçeriği

Aşağıdaki tabloda kutu içeriğini tam olarak görebilirsiniz.

Aksesuarlar DJI RSC 2 DJI RSC 2 Pro Combo
Taşıma Çantası 0 1
Gimbal(dahili bataryalı) 1 1
USB-C Şarj Kablosu(40cm) 1 1
Lens Desteği 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Metal) 0 1
Hızlı Bağlantı Plakası (Arca-Swiss/Manfrotto) 1 1
Kamera Yükseltici 1 1
Telefon Tutucu 0 1
Focus Motoru 0 1
Focus Motoru Bağlantı Kiti 0 1
Focus Donanım Şeridi 0 1
Görüntü Aktarıcı 0 1
“Cold Shoe”  1/4”-20 Adaptör Dönüştürücü 0 1
USB-C Güç Kablosu (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Mini-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Mini-HDMI – Micro-HDMI Kablo Dönüştürücü (20 cm) 0 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (USB-C, 30 cm) 1 2
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Sony Multi, 30 cm) 1 1
Multi-Kamera Kontrol Kablosu (Micro-USB, 30 cm) 1 1
Multi-Camera Kontrol Kablosu (Mini-USB, 30 cm) 1 1
Cırtlı Bağlantı Şeridi 2 2
D-Ring Kamera Bağlantı Vidası 1/4″-20 2 2
M4 Vida (10 mm) 0 6
Alyan Anahtarı (3 mm) 0 1
Vida 1/4″-20 1 1
Tutacak Uzatma/Tripod(Plastik) 1 0

DJI RSC 2: Öne Çıkan Özellikler

6 Konfigürasyonlu Katlanabilirlik

DJI RSC 2 ilk kez Ronin gimbal ailesine katlanabilir tasarım özelliğini getirmiştir. “Upright, underslung, briefcase, flashlight, portrait ve storage” olmak üzere 6 farklı konfigürasyon seçeneği sunmaktadır. Bu konfigürasyonlar sadece gimbalınızı daha kolay ve kompkat bir şekilde saklamak ya da taşımak için değil aynı zamanda çekim senaryolarına daha kolay uyum sağlaması için tasarlanmıştır.

3kg Maksimum Ağırlık Taşıma

1.2kg ağırlığıyla oldukça hafif olan RSC 2 günümüzde piyasada bulunan en hafif profesyonel seviye kamera gimbalıdır ve maksimum 3kg’a kadar ağırlık taşıyabilmektedir. Bu sayede kullanıcılar daha büyük daha ileri seviye ve profesyonel lensler ve ekipmanlar kullanabilmektedir.

1-İnçlik OLED Ekran

RSC 2’nin göze çarpan özelliklerinden birisi, gimbalın ve bağlı olan kameranın kontrol fonksiyonlarını ve parametrelerini görüntüleyebileceğiniz 1 inçlik OLED ekranıdır. Diğer gimballarda kullanıcılar kontrolleri ve parametreleri yönetmek için akıllı telefonlarına uygulama indirmek ve ayarları telefonlarından yönetmek zorunda kalıyordu. Yeni Ronin bu adımları ortadan kaldırarak çekimlerine odaklanmaları ve mükemmel çekimi ortaya koymaları için ekranı kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

Titan Stabilizasyon Algoritması

DJI RSC 2 kullanıcılara her zamankinden daha hassas videolar ortaya koyan Titan Stabilizasyon Algoritması’nı sunuyor. Ayrıca, en küçük titreşimi ya da hareketi bile ortadan kaldıran SuperSmooth modu da ekstra stabilizasyon sağlıyor. Bu özellikler ile zoom lens kullanımlarında dahi stabilize çekimler elde edebilirsiniz.

Diğer DJI RSC 2 Özellikleri

ActiveTrack 3.0

DJI RSC 2, DJI gimballarında kullanılan en ileri seviye takip teknolojisi ActiveTrack 3.0’ı desteklemektedir. ActiveTrack 3.0 daha etkili takip fonksiyonu sunarak hızlı hareket eden objelerin çekimlerinde kolaylık sağlamaktadır.

Dikey Çekime Hızlı Geçiş

Sosyal medya mecralarında ya da yaratıcılığınızı sergileyebileceğiniz diğer alanlarda kolaylıkla paylaşımlar yapabilmeniz için cihazınız hızlı bir şekilde yatay çekimden portre çekimine geçiş yapar.

Çift Katmanlı Kamera Bağlantı Plakası (Manfrotto + Arca)

Manfrotto + Arca çift katmanlı kamera bağlantı plakası piyasada bulunan birçok ünlü marka ile uyumludur.

Timelapse

Bu mod ile zamanın akışını kolay ve yaratıcı bir şekilde izleyicilerinize aktarabilirsiniz.

Roll 360

Bu mod ile özel dönen çekimler için kamerayı hareket ettirebilirsiz.

Panorama

Bu mod ile efor sarf etmeden oldukça temiz panorama çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

14 Saat Batarya Ömrü

Kamera gimbalı kullanıcıları RSC 2’nin 14 saat çalışma süresi ve hızlı şarj özelliği sunan geliştirilmiş bataryası sayesinde cihazlarını şarj etme konusunda daha az zaman harcamaktadır.

DJI RSC 2 ve DJI Pro Combo

DJI RSC 2 RSC 2 gimbal ve RSC 2 Pro Combo olarak iki farklı satın alma opsiyonu ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Standart paket başlangıç için oldukça yeterli olabilirken Pro Combo paketi ise içeriklerinizi bir üst seviyeye taşıyacak inanılmaz aksesuarlar ile gelmektedir. Aşağıda Pro Combo paket ile sahip olabileceğiniz ana parçalara göz atabilirsiniz.

Raveneye

RavenEye görüntü aktarım sistemi DJI Ronin uygulaması aracılığıyla canlı kamera görüntüsü aktarımı ve ActiveTrack 3.0 kontrolü gerçekleştirmektedir. Bu sistem ayrıca Force Mobile üzerinden gimbalı uzaktan kontrol edebilmenizi de sağlamaktadır.

Taşıma Çantası

Yeniden tasarlanmış hafif taşıma çantası portatif ve dayanıklı bölmeleriyle gimbalı ve aksesuarlarını kolaylıkla taşıyabilmektedir.

Tutacak Uzatma/Tripod

Tutacak uzatma ve tripod Ronin serisinde batarya tutacağından bağlanır. Bu sayede tutuşu negatif etkilemez ve düz bir alanda stand açılarak tripod görevi de görür.

Telefon Tutucu

ActiveTrack 3.0, Force Mobile ya da görüntüleme için akıllı telefonunuzu güvenli bir şekilde tutar. Cold shoe, NATO portları ve 1/4″-20 yuvaları  ile telefon tutucu yatay ve dikey pozisyonlar arasında uygun görüntülemeyi sunar.

Focus Motor ve Aksesuar Bağı

DJI RSC 2 ile daha ileri seviye bir odaklama deneyimi için pro combo paketi Focus Motor, Focus Motor bağlantı kiti ve Focus Gear Şeridi’ni içermektedir. Ronin Focus Motor, ön kısımda bulunan kadran ile odak, zoom ve iris kontrolü yapabilmek için kullanılır. Motor bağlantı kiti, Focus Motor’u kullanabilmek için gerekli bir parçadır ve motorun, lensin odak halkasını çevirebilmesinde rol oynamaktadır. Piyasada bulunan birçok lens modeli ile uyumludur ve uzunluğu, farklı lenslerin ölçüleriyle uyumlu olması için ayarlanabilmektedir.

DJI RSC 2 Kimler İçin Uygun

RSC 2 kesinlikle profesyonel seviyede, stüdyo kalitesinde sonuçlar arayan profesyoneller için oldukça uygundur. Uygun fiyatı ve portatif olması ile amatör film yapımcıları ve içerik üreticilerine de hitap edebilmektedir. Gimbal, kullanıcılara sayısız yaratıcı özellikler ve fonksiyonlar sunarak sadece bir kamera stabilizörü değil aynı zamanda başarılı bir film çekimi çözümü olduğunu gösteriyor.

DJI RSC 2 Satın Alın

Büyük sonuçlar getiren güçlü özellikleriyle DJI RSC 2 film yapımcıları, tek kişilik ekipler ve içerik üreticileri için en iyi portatif kameralarından birisidir. Piyasada bulunan büyük kamera üreticilerinin ürünleriyle oldukça uyumludur ve 3kg’a kadar ağırlık destekleyebilmektedir. Hafif, katlanabilir ve güçlü bir kamera gimbalı arıyorsanız RSC 2 tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.

DJI Mini 2 vs Mavic Mini: En İyi Mini Drone

Oldukça hafif, güçlü ve kullanımı kolay. DJI Mini 2, Mavic Mini’yi başlangıç seviyesi kullanıcılar için en iyi drone modeli yapan tüm özellikleri barındırmasıyla birlikte daha da geliştiriyor ve daha sezgisel olmasının yanında kolay kullanım avantajı da sağlıyor. Bu yazımızda Mini 2 drone modelindeki 4 ana geliştirmeyi inceliyoruz.

DJI Mini 2 vs Mavic Mini: 4 Ana Geliştirme

Geliştirilmiş Kamera Performansı

DJI Mini 2 DJI Mavic Mini
Video  4K/30fps 2.7K/30fps
Zoom 4x Zoom Desteklenmiyor
Fotoğraf Formatı JPEG, RAW JPEG

Mavic Mini 2.7K video çözünürlüğüne sahipken Mini 2, profesyonel sonuçlar arayan kullanıcılara yüksek kaliteli 4K/30fps videolar sunmaktadır. Kuş uçuşu görünümü özelliği sayesinde maceralarınızda çektiğiniz görüntülerin çevrenizdeki insanların hoşlarına gideceğinden emin olabilirsiniz.

Mini 2 ayrıca kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak için 4x dijital zoom özelliğine sahiptir. Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da evcil dostlarınızla çekim yaparken dronunuzun objeye çok yakından uçmadığından emin olabilirsiniz.

Mavic Mini sadece JPEG formatını desteklerken DJI Mini 2 JPEG ve RAW formatlarını fotoğraf ve zamanlı çekim modlarında destekleyerek kullanıcılara post-prodüksiyon aşamasında esneklik sunmaktadır.

Daha Güvenli Uçuş Performansı

DJI Mini 2 DJI Mavic Mini
Maks. Uçuş Hızı 16 m/s 13 m/s
Rüzgar Direnci Seviye 5 Seviye 4

Mini 2’nin maksimum uçuş hızı ve rüzgar direnci arttırılmıştır ve daha esnek çekim menzil ve koşulları için geliştirilmiş itiş gücüne sahiptir. Mavic Mini 13m/s maksimum uçuş hızına sahipken Mini 2 16m/s’ye kadar uçuş yapabilmektedir. Seviye 4 rüzgar direncine karşılık seviye 5 rüzgar direncine sahip olan Mini 2 değişken koşullarda çekim yapabilmektedir.

Arttırılmış Aktarım Stabilizasyonu

DJI Mini 2 DJI Mavic Mini
Aktarım OcuSync 2.0 Wi-Fi
Aktarım Menzili 10 km (FCC) 4 km (FCC)

Mini 2’nin aktarım menzilini arttırmak ve sinyal müdahalelerine karşı daha güçlü koruma için DJI’ın son teknolojilerinden olan OcuSync 2.0 kullanılmaktadır. Dahili OcuSync 2.0 ile dronun maksimum aktarım menzili 10km’ye çıkmıştır ve iki frekans arasında otomatik olarak ayarlamalar yaparak kullanımda esneklik sunmuştur. Endişesiz bir şekilde uçuş yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Daha Akıllı Özellikler

DJI Mini 2 DJI Mavic Mini
QuickShots Dronie, Circle, Helix, Rocket, ve Boomerang Dronie, Circle, Helix ve Rocket
Panorama Sphere, 180° ve Geniş Açılı Desteklenmiyor
Düzenleme Geliştirilmiş Fotoğraf Desteklenmiyor
İndirme QuickTransfer, Parça İndirme Desteklenmiyor

Sezgisel DJI Fly uygulaması, Eve Dön fonksiyonu ve diğer çeşitli akıllı özellikleri ile Mini 2 tamamen kullanıcı ve yeni başlayan dostu olmakla birlikte her uçuşu kolaylaştıran, unutulmaz ve eğlenceli kılan bir drone modelidir. DJI Mini 2 tıpkı Mavic Mini modelinde olduğu gibi tek dokunuşla QuickShots özelliklerine sahiptir ve ek olarak Boomerang özelliğini desteklemektedir. Başlangıç seviyesi kullanıcıların Hollywood seviyesinde videoları kolaylıkla çekebilmeleri için yeni Mini’de Panorama modu da bulunmaktadır.

Mini 2 ayrıca Geliştirilmiş Fotoğraf özelliğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde DJI Fly uygulamasını kullanarak saniyeler içerisinde fotoğrafınızı indirerek sosyal medya mecralarında hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

QuickTransfer özelliği sayesinde Mini 2 model dronunuz telefonunuza yakın bir konumda olduğunda içeriklerinizi 20 MB/s hızında indirebilirsiniz. Parça İndirme özelliği ile kullanıcılar uzun video içerisindeki en iyi anı düzenlemek için özel olarak indirebilmektedir. Yetersiz disk alanı ve mükemmel sahneyi aramak gibi kavramlar artık tarihe karışıyor.

Bu yeni özellikler DJI Fly uygulaması ile birlikte DJI Mini 2’yi kullanımı daha kolay ve güçlü yapmaktadır.

DJI Mini 2 mi? Yoksa Mavic Mini mi?

Mavic Mini’nin portatif olması, kullanım kolaylığı ve akıllı özellikleriyle başlangıç seviyesi dostu bir drone modelidir.  Bu mini drone modeli sayesinde daha yaratıcı çözümler ortaya çıkarılabilmektedir.

Mini 2, güç ve portatifliği tek alanda toplayarak daha güvenli uçuş deneyimi, geliştirilmiş aktarım stabilizasyonu ve daha akıllı özellikler sunarak Mavic Mini modelinin önüne geçiyor. 4K/30fps ve OcuSync 2.0 aktarım tekniği ile Mini 2 günlük kullanım için daha uygun bir drone modelidir.